Kada biramo kombinaciju boja za svoj dom, pored zidova treba uzeti u obzir i nameštaj, podne obloge, dekoraciju, zavese, rasvetu i slično. Ako se odlučimo za monohromatsku paletu boja, sve navedene elemente ćemo uskladiti bez većih poteškoća.
Prvo biramo jednu osnovnu boju koja će obezbediti esenciju dizajniranog prostora. Zatim dodajemo bar dve nijanse koje dolaze iz iste boje. Dodajemo boju koja je nijansu svetlija od osnovne boje i jednu koja je tamnija, odnosno dublja od obe.
Pošto sve nijanse potiču od jedne boje, lako ćemo stvoriti harmoniju u prostoru. Monotonost jednobojnog prostora može se razbiti dodavanjem šara i tekstura.
Iako je naglašavanje jedinstva jedna od prednosti monohromatske šeme boja, ponekad može delovati previše jednostavno ili dosadno, posebno ako su elementi nameštaja u vašem prostoru previše slični jedni drugima.
Da bismo izbegli preveliku monotoniju i „sterilnost“ prostora, vrlo je preporučljivo poigrati se teksturama i različitim uzorcima. Dodatak različitih tekstura i šara koje pripadaju istoj boji je najlakši i često najjeftiniji način da se prostoru doda vizuelna zanimljivost. Govorimo o jednostavnom načinu kako, na primer, ukrasni jastuci i pletena vunena ćebad mogu da osveže jednobojni kauč, dok drvene stolice i drveni dodaci mogu da osveže belu kuhinju.
Takođe možemo koristiti različite materijale koji lepo dopunjuju jednobojni izgled prostora.
U enterijeru su vrlo poželjni različiti materijali: detalji od mesinga ili prirodnog drveta, kristalne vaze, tkanine sa teksturom, veštačko krzno ili kamen.
Kod monohromatske šeme su vrlo poželjne i različite zidne dekorativne tehnike.

