Gotovo bele nijanse su u inostranstvu već veoma priznate – klasična bela zidna boja već je pre decenija ustupila svoje mesto bojama kao što su slonovača, ledena ili krem bela, boja ljuske jajeta, rikote i mascarponea, koje u prostor unose suptilnu toplinu i večnu eleganciju. Sada su konačno dostupni i kod nas, jer vam ih mogu izmešati u svim JUMIX mešalnicama, a dostupni su u unutrašnjim bojama višeg cenovnog ranga kao što je i JUPOL Gold.
Gotovo bele nijanse smo podelili na toplije (pamuk, alabaster, jasmin), hladnije (ledena, boja soli ili kefir), neutralne (čipka, biser, tofu) i roze (rikota, puder, basmati). Reč je o blagim nijansama bele boje, koje imaju brojne prednosti u odnosu na svoju nepigmentiranu sestru.
Kako izabrati pravu nijansu?
Pošto su gotovo bele nijanse neutralne, a ujedno se ponašaju kao pravi kameleoni prilagođavajući se prostoru, nema mnogo pravila prilikom izbora. Odgovaraju svim prostorijama, dopunjuju sve stilove uređenja i kombinuju se sa svim bojama koje već postoje u prostoru. Ipak, nekoliko saveta prilikom izbora podtona. Možete ga izabrati prema više faktora – orijentaciji prostora, postojećim arhitektonskim elementima ili efektu koji želite postići.
Orijentacija prostora - uravnotežite boju sunčeve svetlosti
Prostorije sa južnom i zapadnom orijentacijom, u kojima preovladava jaka i topla svetlost, delovaće elegantnije obojene gotovo belim bojama sa hladnim podtonovima (Ice cube, Kefir, Frost, Salt), jer će oni uravnotežiti tople boje sunčeve svetlosti. Prostorije koje su slabije prirodno osvetljene, naprotiv, prekrečite unutrašnjom bojom sa toplim podtonom (Cotton, Alabaster, Jasmine, Eggwhite).
Neutralne boje (Lace, Pearl, Tofu i Dust) lepo će se uklopiti u sve ambijente, dok će boje iz spektra Blush (Ricotta, Marshmallow, Baby powder i Basmati) uneti toplinu tamo gde vam je potrebna – u dnevnu sobu, trpezariju, spavaću sobu ili dečiju sobu.
Dopunite ili istaknite arhitektonske elemente
Prilikom izbora boja za dom imajte na umu i boju poda i plafona, prozora i vrata, kao i zidne dekoracije (štukature, tapete, lajsne). Ako želite da istaknete navedene arhitektonske elemente, odaberite kontrastni ton, a ako želite da ih maksimalno prikrijete i stopite sa celinom, obojite zidove pored njih srodnim tonom.
Kakav ambijent želite stvoriti?
Najvažnije je, naravno, pitanje kakav ambijent želite stvoriti. U donjem primeru pripremili smo četiri različita ambijenta sa kombinacijom dva seta nameštaja i dve gotovo bele nijanse (Frost i Mascarpone).
U dva slučaja zidna boja komplementarno dopunjava izabrani nameštaj, dok u druga dva slučaja dopunjuje ga srodnim tonom. Slično možete uraditi i vi: stariji nameštaj će izgledati svežije ako ga uravnotežite komplementarnom (u krugu boja suprotno ležećom) bojom; moderni ambijenti, koji se oslanjaju na prefinjenu monohromatsku paletu, zasijaće još više ako ih dopunite srodnim tonom zidova.


Završni savet
Izborom gotovo belih nijansi zidne boje unosićete u prostor dodatnu mekoću i dubinu, isticaćete arhitektonske elemente ili uravnotežiti stil nameštaja. Prilikom izbora podtona neka vas vodi vaš ukus, a ako ste u dilemi, zatražite savet od stručnjaka u JUB-ovim JUMIX mešalnicama.