Odluka o vremenu za sanaciju ili renoviranje fasade zavisi od ozbiljnosti oštećenja na završnim slojevima ili toplotnoj izolaciji.
Velika pažnja se pridaje i energetskoj sanaciji starijih zgrada bez ili sa tankom toplotnom izolacijom, jer zbog toga imaju velike toplotne gubitke. Često su uzroci sanacije fasade i površinska oštećenja koja se vide u obliku mrlja, mikro pukotina ili fleka. Oni mogu biti česta pojava na fasadama, ali je važno razlikovati kada je reč o prljavštini, a kada o mikroorganizmima kao što su gljivice, buđi i alge. Usled vlage, ovi mikroorganizmi se najčešće razvijaju na severnoj i istočnoj strani fasade. Razlog za sanaciju fasade može biti i estetski izgled zgrade, na primer, promena boje fasade nakon određenog vremenskog perioda. Ne smemo zaboraviti ni na održavanje fasade, kao ni na ključne preventivne mere koje mogu sprečiti razna oštećenja i produžiti životni vek celokupnog sistema toplotne izolacije.
Sanacija mikro pukotina na fasadama
Sanacija mikro pukotina na fasadi se sprovodi sistemskim rešenjem u dva koraka:
- korak: Nanošenje osnovnog premaza REVITAL Primer NG.
- korak: Farbanje mikroarmiranom fasadnom bojom REVITALCOLOR, koja premošćava fine pukotine.

Doizolacija fasade
Mnoge starije zgrade su danas izolovane samo sa nekoliko centimetara izolacije, stoga, ako je debljina izolacije manja od 10 cm, trebalo bi razmisliti o dodatnoj izolaciji objekta. Pet ili više dodatnih centimetara toplotne izolacije, koliko se obično ugrađivalo ranijih godina, ne zadovoljava zahteve važećeg Pravilnika o efikasnom korišćenju energije u zgradama. Stambene i druge zgrade bez ili sa tankom toplotnom izolacijom mogu imati velike toplotne gubitke. Investicija u dodatnu toplotnu izolaciju se isplati jer su uštede energije nakon energetske sanacije značajne. Dodatni plus kod doizolacije zgrade su i sredstva koja se mogu dobiti putem Ekosklada. Izvođenje doizolacije fasade se izvodi u nekoliko koraka. Tokom izvođenja potrebno je poštovati sušenje ugrađenih materijala i slojeva, kao i redosled izvođenja.
- korak: Dezinfekcija zaraženih površina: po potrebi površine operemo mlazom vode i osušene premažemo razređenim Algicidom.
- korak: Osnovni premaz: po potrebi Akril emulzija.
- korak: Doizolacija: na dobro pripremljenu podlogu može se ugraditi odgovarajući fasadni sistem(JUBIZOL Strong, JUBIZOL Micro Air, JUBIZOL Premium, JUBIZOL EPS, JUBIZOL MW, JUBIZOL Kulirplast).


Sanacija fasadnih površina posle poplava
Renoviranje fasadnih površin, koje su bile poplavljene ili iz nekog drugog razloga potopljene vodom, i gde su oštećenja nastala samo u obliku fleka ili ljuštenja boje, razlikuje se od običnog renoviranja premazom, pre svega u pripremi podloge. Način sanacije zavisi od vrste i intenziteta oštećenja, a poseban problem predstavljaju površine koje su bile u kontaktu sa vodom zagađenom izlivanjem lož ulja, fekalija ili otrovnim i drugim opasnim materijama. Postupak sanacije takvih površina je zahtevan i može se odrediti samo na osnovu rezultata pregleda svakog konkretnog objekta. Najveći izazov predstavlja blokada supstanci koje su ostale u spoljnim slojevima toplotno izolacionog sistema nakon sušenja, a koje se iz njih ne mogu ukloniti. Ako blokada nije uspešna, pri obnavljanju premazima na bazi vode, te supstance se rastvaraju i migriraju kroz nastali premaz, stvarajući nove fleke bez obzira na broj slojeva i stepen pokrivnosti nove boje.
Ugradnja dodatne toplotne izolacije na starijim, lošije izolovanim objektima je takođe opravdana, jer se time znatno smanjuju troškovi grejanja.
Sanacija fasadnih površin sa ugrađenom izolacijom od ekspandiranog (EPS) ili ekstrudiranog (XPS) polistirena se izvodi u sledećim koracima:
- korak: Ako je moguće, prljavština i mrlje sa potopljenih fasadnih površina se uklanjaju toplim vodenim rastvorom univerzalnih sredstava za čišćenje (po potrebi ribanje mrlja mekom četkom), a zatim se površina ispira čistom vodom.
- korak: Fasadne površine treba sušiti najmanje mesec dana, jer su svi dalji sanacioni zahvati mogući tek kada vlažnost zidnih površina padne ispod 5%.
- korak: Fasadne površine premažemo razređenim JUKOL Primer-om (JUKOL Primer : voda = 1 : 1.).
- korak: Fasadne površine prefarbamo mikroarmiranom fasadnom bojom REVITALCOLOR, dvoslojni nanos, koji može biti nijansiran na bilo kojoj JUMIX postaji u prodavnicama boja širom Slovenije.
Sanacija na gore opisani način je primerena samo pod uslovom da je ugrađena izolacija od ekspandiranog (EPS) ili ekstrudiranog (XPS) polistirena.
Sanacija vlažnih zidnih površina
Vlaga je glavni problem koji se javlja kako kod starijih zgrada, tako i kod novogradnji zbog nepravilno postavljene hidroizolacije. Glavni izvori su podzemna i atmosferska vlaga (kiša ili sneg), kao i vlaga koja se pojavljuje zbog kondenzacije vodene pare. Trikomponentni sistem JUBOSAN WTA nudi funkcionalno i estetsko rešenje za probleme sa vlagom. Sa JUBOSAN sanacionim sistemom WTA, kuća ili objekat će biti dodatno zaštićeni od vlage. Ovo je celovit sistem od temeljne obrade, grubog sušilnog maltera, do završnog finog maltera. Ovaj sistem omogućava brže sušenje stalno vlažnih zidova, koji su ugroženi usled kapilarnog uzlaženja. Jedinstveni sastav materijala omogućava da se soli, koje se probijaju kroz zidove, počnu taložiti u samom sistemu i tako ne pojavljuju na površini zida. Sistem je pogodan za sanaciju i spoljašnjih i unutrašnjih zidova.