U nekim stanovima, uprkos sveopštoj osvešćenosti o problemima i pravilno izvedenim građevinskim radovima, ipak dolazi do pojave buđi, koja ima snažan negativan uticaj na kvalitet života. Svojom aktivnošću, buđ može uticati na ljudsko zdravlje, estetiku kontaminiranih površina i, u slučaju izrazitijeg rasta, čak i na kvalitet određenih materijala. Takođe, buđ utiče na mikroklimatske uslove u prostorijama gde je prisutna u velikoj meri.
Ako stan nema veće konstrukcijske greške, probleme s termoizolacijom ili hidroizolacijom, obično je potrebno malo truda da se buđ iz stana ukloni. Važno je znati šta je buđ, šta joj je potrebno za pojavu u stanu i koje je najprikladnije rešenje protiv protiv buđi.
Buđ za svoj rast i razvoj treba izvor organskih hranljivih materija, mineralna hranila, vodu i odgovarajuću temperaturu, sličnu sobnoj. Širi se putem spora koje se prenose vazdušnim strujama. Kada spora dospe na površinu koja omogućava njen rast, klija i postepeno se širi po površini.

Osim što utiče na kvalitet zida i njegov izgled, buđ negativno utiče i na naše zdravlje i dobrobit. S buđi možemo doći u kontakt direktnim dodirom zaraženih površina ili udisanjem spora prisutnih u vazduhu. Najčešći simptomi koje izazivaju zidne buđi uključuju alergijske reakcije u nosu, očima i grlu, što ponekad pogrešno pripisujemo prehladi. Pored navedenih simptoma, mogući su i: groznica, glavobolja, vrtoglavica, astma, dermatitis i bolovi slični onima kod artritisa…
Prisustvo tekuće vode
Prva pojava buđi u stanu može se shvatiti i kao indikator prisustva tekuće vode ili kondenzacije, jer ukazuje na mesta gde je kondenzovana voda omogućila rast buđi. Te površine zahtevaju našu pažnju, i to pre svega da proverimo da li njen nastanak ukazuje na veće nepravilnosti u gradnji (toplotni most, loša hidroizolacija, curenje vode…). Kada se to isključi, smisleno je odrediti mehanizam koji je doveo do kondenzacije. Na osnovu toga možemo bolje odlučiti kako ćemo rešiti problem. Po pravilu, uzroci mogu biti:
- minimalne greške u termoizolaciji i posledična hladnija područja zida,
- neadekvatna cirkulacija vazduha i posledična kapilarna kondenzacija,
- ili najočigledniji razlog, koji je posredna ili neposredna izloženost tekućoj vodi (kupatila, kuhinje…).


Rešenje za efikasno uklanjanje buđi
Rešenje za efikasno uklanjanje buđi iz stana je dvostepeno, gde u prvoj fazi sprovodimo kurativu, a zatim biramo i nanosimo odgovarajuće materijale za saniranu površinu zida, koji će ili sprečiti nastanak kondenzata, ili usporiti rast buđi. Konačno, postoji i mogućnost korišćenja potpuno inertnog materijala na delovanje bioloških faktora (kupatilske pločice, staklo ili inovativni sistem HYDROSOL Decor). Kao kurativa, za površine prekrivene plesnima, prvo se preporučuje čišćenje vrućom/toplom vodom, a nakon sušenja, dezinfekcija proizvodom ALGICIDE Plus Spray, koji se nanosi direktno prskanjem na zaražene površine, za bolji efekat može se utrljati nežnom četkom ili krpom. Za rešavanje problema zbog manje izraženih toplotnih mostova ili neodgovarajuće cirkulacije vazduha, možemo koristiti sistem JUBOLIN Thermo i JUPOL Thermo. Ovaj sistem smanjuje toplotni prelaz iz vazduha na zid, čime molekuli vode gube manje energije u kontaktu s površinom, a time je i mogućnost kondenzacije smanjena.
U mnogim slučajevima, ovo rešenje je dovoljno, posebno ako ga podržimo provetravanjem, ali to nije nužno uspešno za svaku površinu. Kada pomenuto rešenje nije dovoljno, može se pojačati dodatkom biocidnog preparata JUBOCIDE Plus u samu boju sistema Thermo – JUPOL Thermo. Problemi s neadekvatnom cirkulacijom i posledičnim slabijim sušenjem zidova mogu se delimično rešiti i raznim uređajima za odvlaživanje, klima uređajima i rekuperatorima, ali pri tome u stanu mogu ostati određena kritična mesta koja se takvim merama ne otklanjaju. To su pre svega oblasti koje su obično oku skrivene, npr. površine iza ormara, kreveta i drugog nameštaja. Ove površine su najproblematičnije s aspekta nastanka buđi i utiču na naše blagostanje, jer su to relativno velike površine na kojima se zbog nedostupnosti nakuplja više prašine, što predstavlja izvor hrane za buđi. Dodatno, to su površine koje su oku skrivene, zbog čega im ne posvećujemo toliko pažnje kao kad se buđ pojavljuje na vidljivim mestima.
Najefikasnije rešenje za „nedostupne površine“ je krečenje odgovarajućom zaštitnom bojom za zidove, kao što je npr. JUPOL Citro oili nekom drugom bojom iz JUPOL linije, u koju dodajemo biocidni preparat JUBOCIDE Plus. Za još efikasniju zaštitu možemo koristiti i JUPOL Amikol. Kako se biocidi vremenom troše tokom delovanja, možemo uzeti u obzir i činjenicu da se sa svakim dodatnim slojem zaštitne boje (računaju se samo slojevi naneti na zid bez plesni) značajno poboljšava dugotrajnost zaštite.
Površine namenjene vodi
Postoje i neka svima poznata rešenja koja se ne mogu koristiti na svim površinama, a to su glatke, potpuno neupijajuće inertne površine, kao što su staklo, keramika i slično. Ova rešenja se obično koriste iznad kuhinjskih pultova i u prostorijama s većom izloženošću vodi, kao što su kupatila, saune, tuš kabine i slično.
To su površine na kojima se ne može sprečiti vlaženje zidnih površina, a samim tim i prisustvo vode koja kapa ili za ovu namenu su namenjene same površine. Kako keramičke, staklene i slične inertne obloge ne pružaju “potpunu slobodu” u pogledu izgleda, strukture, boje i ostalih estetskih parametara, koji su omogućeni na drugim zidnim površinama, a dodatno su izložena mesta poput fuga ili drugih izvedbi dilatacija između pojedinačnih elemenata obloga, postoji i alternativno rešenje. Reč je o namenskim tipovima reaktivnih premaza, koji su hemijski i mehanički izuzetno otporni i stoga ih je moguće koristiti i na mestima gde obično dominira keramika. Na primer, za obloge kupatila ili kuhinjskih pultova možemo koristiti HYDROSOL Decor sistem, koji se sastoji od akrilne dekorativne mase HYDROSOL Decor Base, pogodne za dekorativnu obradu zidova i/ili HYDROSOL Decor Floor, koji je pored dekorativne obrade zidova pogodan i za podove. Kao završni sloj koristi se HYDROSOL Polyurethane 2k poliuretanski (PU) lak, koji dekorativno obrađenim površinama pruža potpunu zaštitu od vode i mehaničku čvrstoću, što omogućava održavanje čišćenja čak i upotrebom sredstava poput odmašćivača i sredstva za uklanjanje kamenca. Dodatno, potpuno zatvorena površina ne dopušta upijanje vode u zid, zbog čega voda brže otice i suši se. Suština 2k PU završnog sloja je u visokoj hemijskoj premreženosti, koja završnom sloju dodaje jedinstvene mehaničke osobine, zbog kojih u njega ništa ne prodire, a posebno je važno što je potpuno otporan i na prodor micelija buđi. Stoga, slično kao i na keramičkim ili staklenim oblogama, obično je dovoljno da se rast buđi onemogući. Ako ipak dođe do situacije da su takve površine tokom dužeg perioda nedirnute, površina se uprlja, a vlažnost prostora je povećana, i u tom slučaju dugoročno može doći do rasta buđi, ali to na sreću ne predstavlja problem. U slučaju buđi na takvim površinama, one se jednostavno obrišu i očiste, nakon čega je površina potpuno obnovljena i ne zahteva dalju obradu biocidnim preparatima.